BLACK FRIDAY (20.11. - 22.11.2024) EXTRA SLEVA -15%

Propojení zubů s vnitřními orgány

Ústa jsou bránou do těla. Je tedy zásadní, aby byla ústní dutina udržována zdravá, a to nejen kvůli zubům, ale právě kvůli celkovému zdraví.

Věděli jste, že stav našich zubů nám má co říci i o zdraví našich vnitřních orgánů, stejně jako naše pokožka, jazyk, oči nebo rty?

Už před několika tisíci lety objevili v Číně léčivé účinky akupunktury a akupresuryNa Dálném východě jsou tyto metody běžné a velmi úspěšné, Evropa je ale vůči těmto léčebným metodám stále trochu skeptická. I když podvědomě využívá tuto techniku každý z nás - např. stiskem spánků nebo čela při napětí.

Pomocí léčebných metod akupresury a akupunktury můžeme dosáhnout odstranění nebo zmírnění bolesti, ochrany organismu proti infekcím nebo zlepšení různých funkcí organismu.

Akupunktura i akupresura vychází z předpokladu, že tělem prochází vitální energie, která v našem těle proudí drahami – meridiány. Stisk správného bodu např. na ruce, noze nebo chodidle může odstranit bolest zcela jiné části těla. Tyto aktivní body odpovídají akupunkturním bodům a v jejich místě jsou nejspíše vysoce koncentrovaná nervová vlákna. Ta jsou napojena na další nervové dráhy vedoucí ke konkrétním orgánům. Stejné akupunkturní dráhy spojují i zuby s našimi vnitřními orgány. Jejich vazbu s chrupem znaly už nejstarší civilizace.

propojení orgánů se zuby

Například bolest prvního řezáku může být signálem nejen zánětu mandlí, ale třeba i močového měchýře, chronické bolesti špičáků zase mohou signalizovat potíže s játry nebo žlučníkem. Stoličky jsou propojeny s tlustým střevem a plícemi a zuby moudrosti zase se srdcem a střevem tenkým.

Nemocný orgán se může projevit bolestí určitého zubu, ale rovnice platí i obráceně: nemocné zuby jsou příčinou dalších nemocí.

Léčba zubů je drahá - prevence zubního kazu je mnohem levnější.

Zubní kaz je velmi časté onemocnění. V současnosti zubní kaz postihuje přes 90 % obyvatelstva všech věkových kategorií, včetně kojenců a batolat. Nakolik je tento problém závažný, ukazuje například i fakt, že 80% diamantů, které se těží, je využíváno v průmyslu převážně na výrobu zubních vrtaček.

V ekonomicky vyspělých zemích, s rostoucí spotřebou cukru a sníženou potřebou žvýkání díky měkké, kašovité nebo tekuté stravězubních kazů stále přibývá a jejich likvidace spolyká od 5 do 10% všech nákladů na zdravotnictví.

Šetrná péče o zuby je důležitá, protože díky ní lze předejít nejen zubnímu kazu a bakteriálnímu zánětu, který může vyústit až ve ztrátu zubů, ale také negativním dopadům na naše celkové zdraví. Jak stárneme, dásně ustupují, odhalují se zubní krčky a zub je citlivý na teplo, chlad, sladké a kyselé. V prostorách mezi zuby a dásní vznikají tzv. choboty, kde se zvlášť dobře daří bakteriím – ty pak mají na svědomí nejen záněty dásní, parodontózu, vypadávání zubů, ale pronikají do krevního oběhu a zvyšují riziko celé řady nemocí. Infarktem počínaje, vysokým tlakem a cukrovkou konče. Proto je důraz na čištění zubů tak důležitý. 

Zubní kaz to není jen nepříjemný kosmetický defekt - to je ohniště chronické infekce! Důslednou péčí lze navíc mnohdy ušetřit i nemalou částku za návštěvu vašeho zubaře.

zubní kaz

Poznejme nepřítele

Zubní kaz vzniká v dutině ústní jako důsledek usazování plaku na zubech. Zubní plak obsahuje velké množství bakterií, které jsou normální součástí ústní dutiny. V 90% případu to je bakterie streptococus mutans

Bakterie, které parazitují v dutině ústní, se živí cukry, které jsou součástí přijímané potravy. Odpadním produktem metabolizmu těchto bakterií jsou různé organické kyseliny, které narušují strukturu skloviny a snižují její tvrdost. Tento proces je začátkem zubního kazu a nazývá se demineralizace, protože ze zubních tkání uvolňuje minerální látky. Zub tak ztrácí minerální prvky a dochází k rozkladu hydroxyapatitu, jenž je hlavní stavební hmotou zubní skloviny.

Příčin zubního kazu je celá řada, většinou se ale jedná o důsledek špatné ústní hygieny kombinovanou s nevhodnou stravou. Počínající zubní kazy mohou být opravitelné přirozeným procesem remineralizace, kterému mohou napomoci šetrné zubní pasty TianDe. Časné stádium zubního kazu vidíme jako bílé, neprůhledně, avšak většinou průsvitné zabarvení zubu. Pokud v tomto stádiu poskytneme zubům vápníkové ionty, ty se do skloviny opětně zabudují a proces zubního kazu se zastaví. 

zubařka ošetřuje pacientku

 

Jak podpořit zdraví svých zubů?

Základním pilířem každé ústní hygieny je pravidelné čištění zubů ráno i večer v délce trvání minimálně dvou minut. V neposlední řadě je velmi důležité používat správný kartáček. Například Zubní kartáček "Bambusové dřevěné uhlí" s velmi tenkými štětinami s dřevěným uhlím je výborný pro citlivé zuby. Může proniknout do nejnepřístupnějších míst pro důkladné čištění. Aktivní uhlí mimo bělící vlastnosti také vyrovnává pH v ústech, má antibakteriální efekt, odstraňuje plak a absorbuje nečistoty, ty pak jednoduše vypláchnete pryč.

Zubním pastám se nepřipisuje až taková důležitost, ale nesmíme zapomínat, že výběr zubní pasty ovlivňuje naše celkové zdraví. Protože přes sliznici v dutině ústní pronikají látky do celého organismu. Rychlé rozpuštění a vstřebávání v ústech se běžně používá pro léčbu akutních stavů! Více se o této problematice můžete dočíst v článku, který je věnován zubním pastám.

Důkladnému vyčištění by měla předcházet také péče o mezizubní prostory, kde vzniká nejvíce zubních kazů právě proto, že jde o hůře dosažitelné místo pro zubní kartáček. Je vhodné si pořídit zubní nit či mezizubní kartáčky.

Po jídle používejte fyto ústní vodu Dr. Taiga. Díky svým aktivním složkám vám pomůže udržet svěží dech v průběhu celého dne a zabrání rozvoji problémů se zuby a dásněmi. Ústní voda neobsahuje alkohol, chlorhexidin, parabeny ani SLS. A velkým pomocníkem může být i vám po ruce Fyto-sprej Dr. Taiga s propolisem pro svěží dech. Fytosprej bojuje proti příčinám vzniku nepříjemného pachu a problémům dutiny ústní - proti bakteriím. Nemaskuje problém, ale den za dnem zlepšuje stav dásní a ústní sliznice. A jak víme, zdravé dásně jsou nejdůležitějším bodem pro zdravé zuby.

Zuby jsou symbolem energie a životní síly. Špatné zuby prozrazují nedostatek odolnosti a jsou znamením klesající vitality. Pečujme proto o svůj chrup a tím i o své zdraví.