Křečové žíly a metličky - co na ně platí?

Křečové žíly jsou často vnímány jako kosmetický problém. Jejich vznik může být ale důsledkem závažnějších onemocnění a zároveň ony samy představují pro organismus zdravotní komplikaci. Neléčené křečové žíly mohou například vést až ke vzniku bércových vředů. Vznik křečových žil, proto není radno podceňovat.

Co to jsou křečové žíly?

Křečové žíly neboli varixy je chronické žilní onemocnění, jehož viditelným projevem jsou zkroucené, vystouplé žíly modré až fialové barvy nejčastěji na nohou. Křečové žíly ale obvykle vznikají postupně a zpočátku velmi nenápadně. Nejlehčí formou křečových žil jsou metličky na nohách

Křečové žíly příznaky

Mezi první příznaky křečových žil patří tzv. pocit těžkých nohou, který se zhoršuje po celodenní práci nebo dlouhém stání. K obvyklým obtížím patří otoky nohou (otoky kotníků, lýtek) a svalové křeče, které daly křečovým žilám své jméno. Objevují se v noci především v lýtkových svalech.

Proč vznikají křečové žíly

Pravdou je, že varikózní (křečovou) se může stát jakákoli povrchová žíla v těle, nejobvyklejší jsou však křečové žíly na lýtkách, stehnech, či jiných částech dolních končetin. Žilní řečiště na dolních končetinách totiž musí fungovat ve zvláště ztížených podmínkách. Krev odtud totiž teče poměrně neochotně proti směru gravitace.

Z toho důvodu jsou žíly dolních končetin vybaveny chlopněmi, které umožňují jednosměrný tok krve ven, tedy do hlubokého žilního systému, ale ne naopak.

Křečové žíly se objevují ve chvíli, kdy je celý systém dolních končetin narušen, chlopně nedokáží udržet jednosměrné proudění krve a ve spojovacích žilách dochází k jejímu přelévání a hromadění. Zde je příčina bolesti, otoků nebo pocitu těžkých nohou.

Další možností vzniku varixu je pak hluboká žilní trombóza, při níž sraženina brání v odtoku krve hlubokým systémem, krev tak mnohem více proudí povrchovým systémem, a právě to způsobí roztažení jeho žil.

Křečové žíly v těhotenství

Vznik křečových žil během těhotenství není ničím neobvyklým. Důvodem je větší zatížení cévního systému. Již na začátku těhotenství se objem krve v oběhu matky zvyšuje téměř o 20 procent, aby plod mohl být lépe zásobován kyslíkem. Hormonální změny během těhotenství zároveň způsobují rozšíření povrchových i hlubokých žil.

Ve druhé polovině těhotenství způsobuje rostoucí miminko tlak na velkou břišní žílu, zejména když nastávající maminka leží. To návrat krve z dolních končetin ještě více ztěžuje a v důsledkem toho jsou oteklé nohy v těhotenství.

Dobrou zprávou je, že křečové žíly vzniklé během těhotenství v mnoha případech během prvních několika měsíců po porodu samy ustoupí.

Co na křečové žíly

Ke zmírnění obtíží, jako jsou bolesti či otoky, může pomoci nošení kompresních punčoch. Používání stahovacích punčoch se doporučuje i čtyři až šest týdnů po porodu, protože během této doby je podpora žilního systému obzvláště důležitá.

Ke zmírnění příznaků doprovázejících onemocnění žil (otoky nohou, pocit těžkých nohou) můžete zvolit některý z přípravků ve formě krému nebo gelu na křečové žíly. Doporučit můžeme fytogel Slaviton, který zmírňuje únavu a otoky nohou, působí proti bolesti a zároveň zpevňuje stěny cév a kapilár. Používat se můžete i v těhotenství.

Emulze na nohy Lesní talisman kromě bylin z tajgy obsahuje také methylsalicylát. Methylsalicylát má sladkou a mátovou vůni, která při aplikaci na pokožku působí chladivě a uklidňujícím způsobem. Podporuje lokální mikro-cirkulaci krve, snižuje viditelné známky vlásečnic. Předchází pocitu těžkých nohou a nepohodlí.

Užitečným doplňkem jsou Tablety s extraktem z jader vinné révy, které přispívají k normální funkci krevních cév. Jádra (semena) révy vinné mají příznivý účinek na stav kardiovaskulárního systému. Jejich složky pomáhají posilovat a chránit všechny části kardiovaskulárního systému, zlepšují mikrocirkulaci krve. 

Prokázaný účinek na zdravé žíly má rutin. Rutin najdeme například v pohance. Další potraviny působící blahodárně na žilní systém jsou například grep, rajčata, černý rybíz, cibule a česnek, šípky nebo červená řepa.

Pokud trpíte většími či menšími průvodními obtížemi, určitě navštivte lékaře, který vám navrhne odpovídající léčbu křečových žil, případně vyloučí další onemocnění.

135456-1 (297 × 210 mm) (180 × 150 mm) (180 × 130 mm) (180 × 100 mm) (180 × 80 mm) (10)

Křečové žíly prevence

Pokud máte vznik křečových žil v rodinné anamnéze, zvyšuje se pravděpodobnost, že se vznik varixů projeví i u vás. Popravdě neexistuje žádný způsob, jak stoprocentně zabránit vzniku křečových žil. Do jisté míry, se mu ale dá předejít zdravým životním stylem.

  • Pitný režim – Důležité je pít čistou vodu. Potřebu svého těla vypočítáte podle jednoduchého vzorce: svou váhu v kg vynásobte číslem 0,035 = denní potřeba tekutin v litrech.
  • Pohyb – Vhodná je jízda na kole, plavání, běh nebo chůze, protože napomáhají cirkulaci krve v dolních končetinách, což působí na kvalitu žil.
  • Správné sezení - Neseďte na židli příliš hluboko a nesedejte ani na tvrdém okraji židle. Neseďte se zkříženýma nohama. Pokud už musíte například v práci dlouho sedět, myslete na to, že je potřeba pravidelně nohama pohybovat (například kroužit chodidly) a často vstávejte, abyste udělali pár kroků.
  • Nadváha – Hlídejte si váhu a jídelníček, každé kilo navíc představuje zátěž pro vaše žíly.
  • Nohy ve zvýšené poloze – Během dne si udělejte několikrát malou pauzu, a pokud to bude možné, zvedněte si nohy nad úroveň srdce.
  • Podpatky a upnuté oblečení – Vyhýbejte se vysokým podpatkům a oblečení, které je upnuté kolem nohou a v pase, omezuje se tím cirkulace krve.

Křečové žíly: léčba

Možností odstranění křečových žil je několik. U většiny z nich je třeba po dobu rekonvalescence se vyhnout těžké fyzické aktivitě a nosit kompresní punčochy po dobu několika týdnů.

Léky tzv. venofarmaka v kombinaci s kompresními punčochami většinou vedou pouze ke zmírnění průvodních jevů varixů, případně k zastavení jejich rozvoje.

Sklerotizace - injekční metoda odstranění křečových žil, při které je do žíly aplikována speciální chemická látka, která zde způsobí poškození a neinfekční zánět bez trombu – žíla zkolabuje a s určitým časovým odstupem se přemění ve vazivový pruh a vstřebá se. Po sklerotizaci je potřeba nosit kompresní punčochy 1-3 týdny.

Laserová ablace - miniinvazivní operace laserem spočívá v tom, že žíla se uzavře působením tepla laseru na konci optického vlákna, zavedeného z vpichu nebo drobného řezu. Po ošetření laserem je potřeba nosit kompresní punčochy 3-6 týdnů.

Clariverin – kombinuje mechanické narušení žilní stěny špičkou rotujícího katetru se současným rozprášením sklerotizační látky do nemocné žíly. Jedná se o rychlý, miniinvazivní zákrok. Po zákroku je možný okamžitý návrat k běžným aktivitám.

Venaseal - pod kontrolou ultrazvuku se zavede do žíly katetr, kterým se aplikuje speciální biologické lepidlo. Dojde tak k slepení žíly, a ta po několika týdnech zaniká. Metoda se provádí prakticky bez anestezie, pouze s umrtvením místa vpichu. Následně není nutné nosit kompresní punčochy.

Radiofrekvenční ablace - lékař pomocí ultrazvuku umístí do postižené žíly skrze vpich v kůži katetr s radiofrekvenční sondou. Postupně dochází ke kontrolovanému uzavření žíly a jejímu následnému vstřebání. Po ošetření je zapotřebí nosit kompresní punčochy 3-6 týdnů.

Flebektomie - provádí se v celkové nebo místní anestezii. Jedná se o chirurgické odstranění bočních křečových žil z malých řezů pomocí speciálních háčků. Díky tomuto odstranění téměř nedochází k návratnosti křečových žil. Po ošetření je potřeba nosit kompresní punčochy 2-3 týdny. Pro odstranění jemných žilek se využívá miniflebektomie CHIVA.

Klasická operace křečových žil - většinou se provádí v celkové nebo částečné anestezii. Po ošetření je potřeba nosit kompresní punčochy po dobu několika týdnů v závislosti na náročnosti zákroku.