Koronavirus vs duševní zdraví

Pandemie koronaviru se stala alfou a omegou posledních dní. Učíme se novému způsobu života, měníme své každodenní návyky a mnozí z nás byli okolnostmi donuceni přehodnotit i svůj dosavadní žebříček hodnot. Ať už vnímáte koronavirus jako reálnou hrozbu nebo jako řízený hospodářský úpadek, dění okolo nás vyvolává pocity nejistoty a strachu. Jak si v dnešní době zachovat klid a duševní zdraví?

"Hodí-li se oblázek do vody, utvoří se kolo a v něm druhé a pak další. Jejich počet roste a kruhy se zvětšují, až dosáhnou břehu. Podobně působí i náš vliv. Ovlivňuje druhé jako požehnání nebo jako kletba, aniž si to uvědomujeme a aniž tomu můžeme zabránit." Ellen Gould Whiteová.

Vyčerpaná, nervózní a nevyrovnaná bytost nemůže kolem sebe šířit pohodu a dávat svému okolí pocit jistoty. Proto bychom i v těchto nelehkých časech měli věnovat velkou péči nejprve sobě – abychom měli dostatek energie a síly, díky kterým dokážeme podpořit i ostatní.

V březnu 2020 byla publikována studie, ve které vědci vyhodnotili 24 výzkumů zaměřených na psychické důsledky lidí, kteří byli v karanténě během vypuknutí nejrůznějších infekčních nemocí. Jednalo se zejména o SARS, chřipku H1N1 či ebolu. Na co se přišlo? Každý třetí jedinec v karanténě (přesněji 34 %) zažil buď krátkodobé, nebo dlouhodobé duševní problémy včetně stresu, nespavosti, úzkosti, deprese a emočního vyčerpání

Přijměte své pocity tak, jak k vám přicházejí

Není špatné mít negativní pocity. Ve skutečnosti jsou smutek i vztek důležitou součástí našich životů a nejnovější výzkumy potvrzují, že zažívat a hlavně umět přijmout tento typ emocí je zásadní pro naše mentální zdraví. Pomůže, když své negativní emoce nějak zhmotníte, třeba tak, že si je vypíšete na papír, a tím se vám částečně uleví. Mnohdy pomůže jen slovní formulace: pojmenujte to, co cítíte. Třeba že jste naštvaní, rozhození, smutní nebo máte strach.

Výzkumy osvědčená metoda je také zaznamenávání věcí, za které jste vděční. Zaznamenejte si každou pozitivní věc, která se Vám povedla (např. dnes jsem v práci zachovala trpělivost, pomohl jsem manželce s nákupy, uvařila jsem výborný oběd), nebo za kterou jste vděční (za svou rodinu, za krásný západ slunce, za vypěstované jablko, …). Najděte si nejlépe večer čas na to, abyste si řekli, co se vám ten den líbilo (např. dcera mi pomohla uklidit kuchyň, manželka mě objala). A můžete to zkusit naučit i ostatní členy rodiny.

Opakováním stejných činností den po dni vzniká návyk. Vypěstovat si nějaký návyk trvá 21 dní. Zmíněný údaj pochází z populární knihy Maxwella Maltze Psychokybernetika, jež poprvé vyšla roku 1960. Pokud vydržíte 21 dní po sobě zapisovat 3 věci, za které jste vděčni (3 nové věci každý den), tak si na konci této doby váš mozek uchová schéma vnímání světa, ne pro přednostní hledání negativ, ale pozitiv.

citace

 

Zůstaňte v kontaktu 

Koronavirus omezuje sociální kontakt a udržuje odstup mezi lidmi. Ztráta sociálního kontaktu není jen nepříjemná okolnost. Potřebujeme být propojeni s lidmi, abychom cítili, že jsme naživu. Jsme sociální bytosti. Teprve sdílení s druhými nám umožňuje prožívat sebe sama, svoji identitu, tedy být lidmi. 

Máte obavy z možné nákazy nebo vám současné nařízení vlády neumožňuje být "face to face"? Místo telefonování nebo chatování užívejte videohovory, navodí skutečné setkání a vnímáte díky nim druhou stranu více smysly – vidíte výraz obličeje, gestikulaci.

Když máme naději, vydržíme toho opravdu hodně

Z výzkumů se ukazuje, že psychice pomáhá pocit kontroly a vlastního uplatnění, proto může být dobré zaměřit se na věci, kde cítíme, že můžeme nějak přispět nebo pomoci ovlivnit situaci. Nemusíte proto hned začít šít roušky nebo se stát dobrovolníkem v centru pomoci nebo hospici. Začněte u sebe doma.

Najděte si v časoprostoru stabilní bod, na který se budete těšit. Co třeba myšlenka na Vánoce? Začněte například s vybíráním dárků. 

Nepříznivá prognóza vám neumožňuje užít si oblíbené nákupy v obchodních centrech? Nakupte letos jinou cestou. Eshop servisního centrum TianDe Frýdek-Místek nabízí kromě kvalitního zboží i různé akční nabídky jako je doprava zdarma, dárek k nákupu nebo soutěže. Připravuje i sekci vánočních balíčků, kde najdete tipy na vánoční dárek pro muže nebo čipernou babičku, vánoční balíček pro dlouhovlasou přítelkyni i unavenou manželku, nebo dárkové sady pro posílení imunity. Aby vám nabídka neutekla, sledujte náš e-shop na facebooku.

 Deset kroků k radostnému životu: 

 desatero

A závěrem: Buďte šťastní! Nezáleží na vnějších faktorech a okolním světě, protože skutečně štěstí vychází zevnitř. Přijímejte to, co vám život přináší. 

Affiliate program