Imunita – slovo skloňované ve všech pádech, zejména v tomto období. Co to je, jak ji udržet a zvýšit?
Imunita v imunologii označuje schopnost organismu bránit se proti antigenům pocházejícím jak z vnějšího prostředí, tak z vnitřního prostředí organismu. V praxi se antigeny myslí zejména buňky patogenních organizmů, viry, bakterie či třeba nádorové buňky. Imunita tedy znamená jinými slovy, odolnost organismu vůči chorobě. Aby se náš organismus dokázal bránit, potřebuje určité látky (stopové prvky, minerály, vitamíny), které si za příznivých okolností dokáže vytěžit z běžné pestré stravy. Jsou ovšem období, kdy se mu těchto látek nedostává – venkovní výkyvy teplot, nedostatek slunce, únava, stresové situace. Proto je dobré v těchto citlivých obdobích, preventivně organismu pomoci – ideálně přírodně a biologicky.
- Hýbejte se, sportujte – pohyb je přirozenou součástí lidského života, nemusíte být vrcholovým sportovce. I když třeba nemůžete z domu ven, najděte si pohyb dle vlastních zálib…Co třeba tanec?
- Otužujte se. To ale neznamená vrhnout se hned do ledové vody. Začněte pomalu a postupně. Nejprve si třeba po vysprchování opláchněte nohy studenou vodou. Postupně pak jděte výš, až ke krku. A důležitá zásada - při otužování nikdy neoplachujte celé tělo. Buď mějte ve studené vodě celé tělo kromě hlavy nebo naopak ochlazujte jen hlavu a zbytek těla ne.
- Dbejte na kvalitní a dostatečný spánek. Pokud tělu nedopřejete regeneraci, nemůže správně fungovat.
- Dodržujte hygienu – časté mytí rukou ještě nikomu neuškodilo. Nic tak jednoduchého nepřispělo k lepšímu a zdravějšímu životu tolik, jako když maďarský lékař Ignác Filip Semmelweis v roce 1847 upozornil na nutnost mýt si ruce. Mytí rukou má svůj doporučený postup. Nejde jen o prosté namočení a utření do ručníku. Naučte se tedy mýt si ruce správně a mnoho nemocí se vám vyhne.
- Jezte správně a pravidelně. Jezte bez stresu a spěchu. Není nic horšího než tělo vystresované hladověním nebo přejídáním. O tom, že do jídelníčku patří strava bohatá na vitamíny a minerály všichni víme (ovoce, zelenina, ořechy, luštěniny, libové maso atd.) a dbejte také na pitný režim – není nutné pít nadměrně, optimální množství je 30 ml na kg váhy. Pijte čistou vodu, doplňte bylinkovými čaji.
- V rizikovém období přidejte do jídelníčku bylinky a doplňky stravy, pokud možno přírodního původu.
I v TianDe máme několik vynikajících produktů na podporu imunity.
Funkční komplex Glutathione
Glutathion complex obsahuje profylaktickou dávku tripeptidu glutathionu. Glutathion pomáhá udržovat ochrannou funkci organismu v období nachlazení a virových onemocnění. Jeho účinnost je podpořena extraktem z kurkumy, listu rozmarýnu a z oplodí vlašského ořechu. Pro správnou funkci imunitního systému dále pak obsahuje Vitamín A, Vitamín B6 a Zinek.
Hygienický ústní sprej Jedlový esenciální olej a propolis
Výtažek z tajgového propolisu obsažený ve spreji má antibakteriální, antioxidační a regenerační vlastnosti, zatímco esenciální mátový a mentolový olej osvěžuje dech.
Produkt obsahuje jedlový extrakt, eukalyptový a kafrový olej, mátový a mentolový olej a propolis. Hygienický ústní sprej TianDe uklidňuje podrážděnou sliznici a zmírňuje škrábání v krku. Podporuje celkové zdraví ústní dutiny během chřipkových sezón, kdy se zvyšuje virová a bakteriální zátěž.
Citrocalcevit
Je zdrojem biologicky dostupného vápníku (citrát vápenatý), který umí tělo dokonale vstřebat, a má příznivý vliv na práci všech důležitých systémů v organizmu. K posílení imunitního systému přispívají dále vitamíny C, A, B, E a D.
Vlašský ořech je skvělý protijed při otravě toxickými látkami různorodého původu. Funkční komplex také obsahuje houby shiitake – východní symbol dlouhověkosti. Aktivní složky komplexu snížují riziko rozvoje parazitických infekcí, zvýšují imunitu a obranyschopnost organismu.
Amarantový olej
Komplex se skládá ze 100 % přírodního oleje z amarantových klíčků, což je nejcennější část této legendární rostliny. Představuje nevyčerpatelný zdroj prospěšných látek pro organismus. Díky svému unikátnímu složení má amarantový olej široké spektrum účinků.
Skvalen, který je jednou z nejdůležitějších složek oleje, má antikarcinogenní, antimikrobiální a antimykotické účinky na organismus. Navíc amarantový olej obsahuje následující prvky:
-
polynenasycenou mastnou kyselinu linolovou, která přispívá k očistě organismu od škodlivých látek a toxinů
-
vitamín E – chrání buněčné membrány před oxidačním poškozením, má příznivý vliv na obranyschopnost organismu
-
karotenoidy – „předchůdci“ vitamínu A, přispívají k regeneraci tkání a stimulují imunitní systém
-
fosfolipidy – přispívají ke zlepšení látkové výměny, snížení hladiny cholesterolu v krvi
-
fytosteriny – dodávají energii, posilují obranyschopnost organismu.
Léčivé vlastnosti této rostliny jsou známy již odpradávna. Inkové a Aztéci nazývali amarant „zlatým zrnem“ a považovali ho za symbol nesmrtelnosti. Vojáci brali olej a zrnka amarantu na dlouhé a vleklé výpravy jako zdroj energie pro doplnění svých fyzických sil. Ženy používaly olej z amarantu jako přípravek proti stárnutí a také jako zdroj mládí a dlouhověkosti.
- Smějte se, povídejte si, zpívejte, relaxujte. Při smíchu se vyplavují z mozku endorfiny, které zlepšují náladu i fyzický stav. Je-li tělo psychicky v pohodě, dokáže se lépe bránit všem „vetřelcům“.