Jak na nevolnost při cestování?

Máte obavy z delší cesty na dovolenou? Představuje pro Vás cestování nepříjemný zážitek? Pokud patříte mezi ty, kteří trpí nevolností při cestování, trpíte tzv. kinetózou. V tomto článku vám poradíme, jak cestovní nevolnost obelstít.

Příčina nevolnosti při cestování

Nezáleží na tom, jakým dopravním prostředkem jedete. Může se vám dělat nevolno, ať už cestujete autem, letadlem nebo vlakem. Příčinou této nevolnosti není ale potíž se žaludkem, nýbrž podráždění tzv. rovnovážného ústrojí, které je součástí středního ucha.

V takzvaném vestibulárním aparátu – orgánu pro rovnováhu ve vnitřním uchu - se prolévá tekutina, čímž vzniká informace o pohybu těla. Pokud ale oči vidí nepohyblivou věc, například zadní sedadlo řidiče, dochází ke zmatení centra pro vyhodnocování přicházejících signálů. Tyto dva signály (vestibulární a zrakový) nejsou ve vzájemné shodě, a proto způsobují podráždění nervového systému. A výsledkem pak jsou příznaky označované jako kinetóza.

U některých lidí se může tento problém objevit jednorázově, ale ti citlivější mohou trpět nevolností pravidelně při každém cestování. Těžká forma se naštěstí projevuje jen asi u patnácti až dvaceti procent postižených. Kinetóza nejčastěji postihuje děti cestující v autosedačce, těhotné ženy a osoby trpící migrénou. Zajímavé je, že může postihnout i psy a kočky.

Jak se cestovní nevolnost projevuje?

  • Bledost a vyčerpanost
  • Studený pot
  • Bolest hlavy
  • Závratě
  • Pocit na zvracení a zvracení

Jak předejít cestovní nevolnosti?

Pokud víte, že vás čeká delší cesta a trpíte cestovní nevolností, můžete se na cestu předem náležitě vybavit. A nemáme na mysli jen zásobu sáčků a vlhčených ubrousků, i když i ty se někdy opravdu hodí.

Skvělým pomocníkem pro zklidnění žaludku je zázvor. Jeho éterické oleje zklidňují nevolnost a zvracení. Dětem můžete nabídnout zázvorové lízátko, dospělí se mohou posilnit zázvorovým čajem, a to před cestou i během ní. Zázvorový čaj od TianDe připravíte během okamžiku, můžete jej pít horký, ale i vychlazený a intenzitu chuti si snadno vyladíte dávkováním sypké směsi.

Nezbytnost, kterou byste měli mít po ruce, je inhalační tyčinka. Aroma-tyčinka s vůní višní a máty má uvolňující účinky. Směs přírodních aromatických olejů vytvořená podle východních receptur uvolňuje dýchací cesty a zlepšuje celkovou náladu. Snadno se vejde do kapsy, kabelky nebo přihrádky v autě a můžete ji použit kdykoli a kdekoli.

přírodní pomoc při cestovní nevolnosti

Základní pravidla pro cestování:

  • Necestujte nalačno, ani s přeplněným žaludkem
  • V dopravním prostředku seďte vepředu, v případě cestování lodí uprostřed, blízko těžiště
  • Oči mějte zavřené nebo pozorujte vzdálený předmět na horizontu
  • Nečtěte, nesledujte mobilní telefon či jiná zařízení
  • Zajistěte přísun čerstvého vzduchu, je-li to možné
  • Děti se snažte zabavit například pomocí slovních her nebo vyprávěním pohádek.

Pomoc z lékárny

Pokud se rozhodnete využít chemická léčiva, určitě nejdříve požádejte o radu lékárníka nebo lékaře. Nejčastěji vám doporučí tyto prostředky:

TRAVEL-GUM (Dimenhydrinatum) – léčivo patřící do skupiny antiemetik, což znamená léky proti zvracení. Léčivo se žvýkáním uvolní a následně je sliznicí úst vstřebáváno do krve. U tohoto přípravku je zapotřebí počítat s tím, že ovlivňuje centrální nervový systém a může způsobovat ospalost a únavu. Nevýhodou je, že je vhodný pro děti až od 15 let.

KINEDRYL (Moxastin) – Výhodou je, že tablety jsou vhodné již pro děti od 2 let. Kinedryl také může způsobovat ospalost ovlivněním centrálního systému, což ale zejména u dětí může být výhodou, protože cestu prospí.

 

 

Affiliate program