Co používat a čím se chránit v době mrazů

Také máte rádi chvíle, kdy vločky jemně padají k zemi a halí krajinu do bílého pláště? A co teprve ornamenty, které dokáže vykouzlit pouze mráz...

Realita ale častěji bývá taková, že neustále popotahujeme, ruce i nohy nám mrznou, snadno se nachladíme a přibíráme na váze. Energie z letní dovolené je ta tam. Zima spíše představuje pro náš organismus zátěž. Přechody ze zimy do tepla a vysušený vzduch v místnostech vůbec nesvědčí naší pleti.

“Jakmile spadne rtuť teploměru na osm stupňů, mazové žlázy sníží svou aktivitu a nebo ji úplně zastaví. Na povrchu pokožky tak začíná chybět přirozený ochranný lipidový film. Díky nebo kvůli tomu se z ní rychleji vytrácí vlhkost, pokožka šupinatí a pociťujeme nepříjemné pnutí.”

Hydratační krémy v zimě

Možná jste také slyšeli, že v zimě se nesmí používat hydratační krémy. Ale jak to je ve skutečnosti?

Kůže se skládá ze tří základních vrstev: pokožka (epidermis), škára (corium) a podkoží. 

  • Epidermis je tvořena vrstvami plochých buněk, které se směrem k povrchu ztenčují, rohovatí, olupují. Buňky hlubších vrstev se naopak stále dělí a vytlačují ty starší na povrch. 
  • Ve škáře najdeme receptory pro teplo atd. a také kolagenní a elastická vlákna, která se podílí na vazbě vody ve škáře.
  • Poslední, tedy nejhlubší vrstvu kůže, tvoří podkožní vazivo, v různých místech více či méně bohaté na tuk. Tato vrstva chrání orgány před mechanickým poškozením i před změnou teploty.

divka-s-jemnou-pleti-v-chladnem-pocasi

Naše pleť je v zimě mnohem citlivější. Zima totiž pokožku vysušuje možná i více než sluneční paprsky. V zimních měsících nám péči o pokožku ztěžují mráz, prudký vítr, chlad, suchý vzduch, znečištěné ovzduší a také výkyvy teploty v podobě přechodů ze zimy do přetopených místností.

Nedostatek vody urychluje stárnutí kůže. Stěny cév slábnou, snadněji praskají a můžete si zadělat i na kuperózu – jenž se na kůži projevuje červenými žilkami.

Proto i v zimě je zapotřebí dodávat pokožce hydrataci, a to jak prostřednictvím pleťových krémů a masek, tak dostatečným pitným režimem. V chladném počasí naše tělo nehlásí tak často pocit žízně, ale to neznamená, že tekutiny nepotřebuje.

Současné hydratační krémy mají obecně recepturu uzpůsobenou tak, aby jim nevadilo i chladnější počasí. Pokud ale teplota klesne pod bod mrazu, je vhodné zvolit krémy, které mají větší množství lipidů, tedy tuků. Snadno to poznáme podle konzistence krému, obvykle jsou hutnější a voda je vázána uvnitř tukových látek. Vlhkost udržují nejen v buňkách, ale i na povrchu pokožky, která tak zůstane svěží a pružná. 

collagen active TianDe

Pro zimní období volte tedy spíše krémy hutnější s přírodními výživnými složkami a s dostatkem antioxidantů, které chrání vaši pleť proti volným radikálům. Doporučit můžeme Collagenovou řadu a krémy s hadím tukem Snake factor

Chcete dopřát pokožce extra péči? Obzvláště v zimě je vhodné používání pleťových sér a to nejen u zralé a náročné pleti.

Když je pleť hodně napnutá, či šupinatá, můžete krémy i vrstvit. Nejprve nanést denní hydratační, chvíli počkat a pak nanést noční regenerační.

Neznamená to, ale že se musíte vzdát svého oblíbeného krému. V období mrazu není od věci přehodit používání denního a nočního krému. Ráno si nanést na pleť krém určený na noc a večer pak dodat pleti hydrataci krémem denním. 

Ochrana rtů v zimě

Chladem nebo mrazem netrpí pouze pokožka obličeje, krku a dekoltu, ale i rty. Kůže na nich je velmi tenká a navíc neobsahuje mazové žlázy. Pokud používáte pouze lesk nebo rtěnku, mohou rty snadno popraskat a okolo rtů vytvářet vrásky. Zejména děti, které mají tendenci si vysušené rty olizovat, často v zimě trpí “spálenou” pokožkou okolo rtů. Ta pak zčervená, loupe se a svědí. Proto nezapomínejte na dostatečnou hydrataci svých rtů i rtů dětí a ochranný balzám používejte klidně i několikrát denně. Rtům můžete dopřát i jednoduchou výživnou kúru, kdy na partie okolo úst nanesete silnou vrstvu krému (nebo libovolné masky) a necháte ho alespoň 30 minut působit .

Nezapomínejte na ruce

Zvýšenou pozornost potřebují i naše ruce, které jsou v zimě velice namáhané. Jakmile klesne teplota k nule, tak by samozřejmostí měly být rukavice. U sebe noste vždy také výživný krém na ruce, který používejte klidně po každém umytí.

Večer si pak jednou týdně připravte solný zábal. Kdy nejprve použijete peeling, pro odstranění zrohovatělých buněk, poté ruce omyjete a ještě na vlhké ruce nanesete tělovou sůl a necháte 5-15 minut působit. Na závěr procedury nanesete oblíbený krém na ruce. 

 

ruce-ve-vlnenych-rukavicich 

Co na klouby

Nejen aktivní lyžaři pociťují, že zima má neblahý vliv na naše klouby. Mnoho z nás vnímá určitou zatuhlost kloubů nebo i bolesti. A přibývající roky nebo kila nejsou dobrými pomocníky. V rámci prevence by se lidé měli soustředit na dodržování zdravého životního stylu. Kloubům také prospívá pobyt v teple. 

Doporučit proto můžeme fytonáplasti Jian Kang, které díky přírodním esencím, aromatickým olejům a změkčujícím látkám, mají bioenergetický vliv na šlachy a klouby pohybového ústrojí. Při použití náplastí dochází k postupnému uvolňování účinných látek, aniž by docházelo k zatěžování trávicího ústrojí. Doporučená doba aplikace je kúra 7-14 dní.

Skvělým pomocníkem právě v zimě je Tělový krém Tekutá náplast, který napomáhá mikrocirkulaci krve v oblasti kloubů a tím podporuje kloubní výživu.  Aktivní složky způsobují oteplovací efekt, který podporuje prokrvení svalů a kloubů. U sportovců to znamená lepší přípravu na trénink či závod. U osob bez pohybu pomáhají prokrvením vyrovnat nedostatek pohybu.

Možná jste již slyšeli o působení turmalínu na lidský organismus. TianDe nabízí Pás i Nákoleníky s bodovou turmalínovou vrstvou. Turmalíny se používají ve východní medicíně jako tlumiče bolestí. Turmalín je název z indického tura-malí, „pokrytý prachem“. Zlepšuje krevní oběh, vyvolává subjektivní pocit tepla. Ve výhodní medicíně se používá  jako tlumič bolesti.

Turmalínový prášek se získává z minerálu, který vyzařuje elektromagnetické vlnění. Při interakci s lidským tělem generuje mikrovlny, díky jejichž působení se zintenzivňuje výměna látek v lidských buňkách, a tím i schopnost těla vylučovat toxiny.

Nohy v teple

Když je zima od nohou, cítí se člověk nepříjemně a může reagovat podrážděně. Jednou z příčin může být nedostatečné prokrvování dolních končetin, což negativně působí na celý organismus. Na chodidlech máme totiž velké množství biologicky aktivních bodů (BAB). Podle tradiční čínské medicíny stimulace těchto bodů, napomáhá správnému fungování vnitřních orgánů

Ponožky s bodovou vrstvou turmalínu napomáhají prokrvení dolních končetin a aktivaci BAB. Doma je dobré dopřát nožkám teplou koupel s následnou masáží krémem. Počkat až se krém vstřebá a šoupnout nožky do ponožek. Ale není od věci si je nasadit i přes den např. v práci.

nohy-v-pletenych-ponozkach-u-salku-horke-kavy 

Posílení imunity

Když už se o nás přece jen pokouší nějaké to nachlazení, rádi sáhneme po šálku horkého čaje. Znalci ví, že skvělou volbou je Zázvorový nápoj nebo Bylinná směs s lípou, lékořicí a malinou. Byliny, které jsou součástí bylinné směsi, posilují imunitní systém, přispívají k normální funkci dýchacích cest a podporují přirozenou obranyschopnost organismu. A zázvor obsahuje více než 300 biologicky aktivních složek, které posilují imunitu a zrychlují metabolismus.

Posílení ledvin

Zima je obdobím, kdy podle tradiční čínské medicíny jsou nejvíce namáhány naše ledviny. Trápí vás padající vlasy, nadměrná únava? Máte kazivé zuby? Nebo nemůžete otěhotnět? Podle TČM za těmito problémy stojí právě oslabená dráha ledvin. Připravili jsme pro vás recept, ve kterém se dozvíte jaké produkty používat, abyste ledviny posílili.