Bolest - dobrý sluha, ale zlý pán

Bolest zná zřejmě každý z nás. Už od dětství nás doprovází bolesti z ukopnutých palců, odřených kolen, škrábance od kočky, pořezání, nebo občas i něco zlomeného. Jak ale věk přibývá, druhy bolesti se mění. Začíná bolet hlava, přidávají se bolavá záda či kolena. To pak častěji saháme pro různé prášky, gely proti bolesti či speciální náplasti na klouby a záda. Dá se bolesti nějak předejít? Nebo ji alespoň zmírnit? A jak by mohla být bolest dobrým sluhou?

bolest

Bolest jako výhoda

Bolest může být do jisté míry dobrá. Upozorní vás na to, že je něco špatně. Představte si například, že byste vůbec necítili bolest. Co by se stalo, kdybyste se rukou opřeli o rozpálenou plotnu sporáku? Nejspíš by vás upozornil až zápach pálícího se masa. Strašná představa. A opravdu jsou lidé, kteří bolest necítí a vůbec to nepovažují za výhodu.

Přiměřeně velká bolest vám umožní velmi rychle cuknout rukou z horkého povrchu, nestoupat na zlomenou nohu, nebo hned věnovat pozornost řezné ráně. Bolest tak vlastně zachraňuje život. Jsou ale i bolesti, které buď svým druhem, případně intenzitou nejsou moc prospěšné, a kvalitu života spíš snižují. Ne nadarmo se většina druhů mučení soustředí na způsobení co největší bolesti.

Obtěžující bolest

Pokud je bolest déletrvající až chronická, případně nastupuje s vysokou intenzitou, pak je přirozené, že se jí chceme zbavit. Třeba upozornila na zlomenou nohu, ale dál už je její funkce nežádoucí.

Provedli jsme průzkum mezi 186 respondenty ve věku od 19 do 80 let. Ptali jsme se, jaké typy bolestí je trápí nejčastěji.

 nejcastejsi-typy-bolesti-graf

Na tyto, ale i jiné bolesti se používají v zásadě tyto postupy:

  • Léky jako analgetika, antirevmatika a podobné. Na trhu je jich velké množství a každý si jistě najde ten lék, který mu nejvíce vyhovuje. Je to velmi rychlé řešení, ale na druhou stranu většinou jen potlačí příznak nějaké hlubší příčiny.

  • Fyzioterapie a cvičení. Speciální cvičení, které může odstranit hlavní příčinu bolestí. Velké úspěchy slaví zejména u bolestí pohybového aparátu – záda, velké klouby, páteř. Účinky nastupují pomaleji, ale zase mají trvalejší charakter.

  • Alternativní prostředky jako doplňky stravy, bylinné přípravky, obklady a masti. Pomáhají jak domácí recepty, tak i množství volně prodejných produktů. Například náplasti Tiande proti bolesti, nebo uvolňující gely na svaly a klouby.

  • Celková změna životního stylu představuje nejtěžší, ale zároveň nejúčinnější způsob, jak bojovat proti bolestivým stavům, plynoucích z civilizačních chorob a sedavého způsobu života. Například dostatečný příjem tekutin, pravidelné cvičení, správné dýchání, strava bohatá na zeleninu, upřednostnění bílkovin před cukry apod.

  • Operace či jiný invazivní zákrok jsou někdy nezbytné. Zánět žlučníku či slepého střeva bolí dost a jinou cestou se zřejmě neuklidní. Prevence je však vždy lepší než represe.

Přejeme vám, aby obtěžující bolesti brzy pominuly. V tom vám TianDe produkty proti bolesti mohou pomoci.