Praní prádla patří k neodmyslitelné denní rutině každé domácnosti.
Za čistým a voňavým prádlem se však skrývá řada chemických látek obsažených v pracích přípravcích, které mají nepříznivý vliv na naši pokožku, organismus a také zatěžují životní prostředí.
Běžné prací prostředky obsahují látky ropného původu tzv. tenzidy (na výrobcích můžeme také vidět označení aniontové/kationtové/amfoterní/neiontové povrchově aktivní látky), chlór, sulfáty, fenoly, parabeny a různé syntetické parfémy.Tyto látky jsou sice velice účinné při čistění, ale po vyprání zůstávají v látce textílií, a tím se dostávají do styku s naší pokožkou, což při dlouhodobém používání výrazně zvyšuje vznik alergických reakcí, vyrážek a ekzémů. Vysoké množství těchto látek se také dostává do povrchových i spodních vod, a tak velmi zatěžují životní prostředí. Ohrožují nejen vodní organismy, ale dokonce i nás samotné.
Zpět se k nám dostávají vodovodním kohoutkem nebo třeba ve formě ryby na talíři.
I přesto, že se většina etiket současných pracích prostředků tváří přírodně a ekologicky, ne vždy to musí znamenat, že tato pravidla opravdu dodržují. Na rozdíl od potravin nebo oblečení není drogistický průmysl striktně regulován.
V tomto případě výrobek označený jako BIO, přírodní či organický se proto může objevit v názvech výrobku, který ve svém složení obsahuje pouze 1% přírodní složky. Pro laika tedy není vůbec jednoduché se v tom zorientovat.
V dnešní době se v českých domácnostech ročně spotřebuje přes 80 tisíc tun chemických prostředků, což je závratné číslo.
Je to však záležitost posledních let, naše maminky, babičky a prababičky toto rozhodně nepamatují. Když se vrátíme řadu let nazpět, praní prádla představovalo pouze namáčení oděvů do vody a jeho otloukání o kameny. Takové praní nebylo sice ekologicky závadné, ale ani moc účinné. Postupem času lidé přidávali do prací lázně různé látky, například hlínu a písek, později moč, popel a sodu až dospěli k výrobě mýdla.
Praní prádla zaznamenalo velký milník při vynalezení valchy, která se v českých domácnostech běžně používala až do poloviny 20. století. S pracím prostředkem na bázi křemičitanu sodného a sody přišel v roce 1876 Fritz Henkel. Od té doby se složení pracích přípravků výrazně změnilo, dbalo se především na účinnost a nízkou cenu, aby byly splněny náročné požadavky výrobců a spotřebitelů.
Nesnažíme se vám tím říct, abyste se s praním prádla vrátili do historie. Jen přemýšlíme, jak můžeme přispět ke zlepšení životního prostředí. A začít můžeme právě tím, že budeme své prádlo prát ekologicky.
Co to znamená?
- Používat ekologicky prací prostředek přírodního původu. Prací účinnost prostředeku Kapsle na hygienické praní prádla od TianDe pro bílé i barevné prádlo zajišťují neiontové povrchově aktivní látky rostlinného původu. Neobsahuje parabeny, fosfáty ani chlór. Prací gel je vhodný i pro malé děti, alergiky i osoby s citlivou pokožkou. A jako příjemný bonus jistě oceníte, že změkčuje prádlo a usnadňuje žehlení.
- Prát až když máte dostatek prádla. Praní většího množství oblečení ušetří životní prostředí, ale také obsah vaši peněženky.
- Odstranit skvrny. Máte oblíbené kousky oblečení, se kterými byste se jen těžko loučili? Vyzkoušejte Mycí prostředek na nádobí TianDe, který je nejen na nádobí, ale skvěle si poradí také s fleky na oblečení. Stačí kápnout prostředek na flíček a dát prádlo do pračky.
- Velmi znečištěné prádlo je dobré nejdřív namočit. Díky tomu nebudete muset prát při vysokých teplotách a dlouhých programech a ušetříte tak spotřebovanou energii a opět vaši peněženku.
- Nepoužívat aviváž. Vystačíte si s mnohem ekologičtější a levnější variantou, kterou představuje obyčejný ocet. Právě ten pomáhá změkčit vodu, čistit a desinfikovat pračku a také ustálí barvy vašeho oblečení, bez toho, aniž by byl po vyprání prádla cítit.
- Sušit prádlo venku. Nemusíte se bát ani zimních měsíců, prádlo krásně proschne i v mrazech. Pokud je to možné, vyhněte se sušičce.
- Pravidelně čistit pračku. Pouze čistá pračka zaručuje dobře vyprané prádlo. I tady lze využít ekologickou variantu, postačí vám k tomu ocet a soda. Do přihrádky na prací prášek nasypte půl hrnku sody a přihrádku na aviváž naplňte octem. Půl litru octu můžete nalít přímo do bubnu pračky. Nastavte nejdelší prací cyklus na nejvyšší teplotu a pusťte pračku naprázdno. Čištění můžete vylepšit tím, že prací program před mácháním přerušíte a necháte pračku tak, aniž byste vypouštěli vodu (nejlépe přes noc). Ráno ji pak znovu pusťte a program nechte "doběhnout".