Také to to znáte? Na obličeji vám vyskáčou pihy nebo se zvýrazní tmavé skvrny na kůži. Přicházející léto se stává pro řadu lidí noční můrou a počátkem nekončícího boje s pigmentovými skvrnami, které představují výrazný kosmetický problém.
Nerovnoměrná pigmentace pokožky (neboli hyperpigmentace) je běžným kožním problémem. Tmavé skvrny - známé jako stařecké skvrny nebo sluneční skvrny - nebo tmavé plochy pokožky se často objevují na obličeji, rukou a jiných částech těla často vystavovaných slunci.
Proč vznikají pihy a pigmentové skvrny?
Hyperpigmentaci způsobuje zvýšená produkce melaninu. Melanin je přírodní pigment, který má za úkol dodat pokožce, vlasům a očím jejich přirozenou barvu a chrání pokožku před škodlivým ultrafialovým zářením. Někdy však dojde v buňkách zvaných melanocyty ke zvýšené tvorbě melaninu. Ten se pak hromadí nerovnoměrně v pokožce, a to má za důsledek právě vznik tmavých skvrn a pih. Nadměrnou tvorbu melaninu mohou vyvolat různé faktory, ale mezi nejdůležitější patří působení slunečních paprsků, hormonální změny, věk a poranění či záněty kůže.
Nejznámější typy hyperpigmentace
Abychom mohli bojovat s nepřítelem, je důležité jej důkladně poznat. Proto se podíváme na nejvíce vyskytované druhy hyperpigmentace a příčiny vzniku tmavých skvrn na kůži.
Pozánětlivá hyperpigmentace – pigmentové skvrny nejen po akné
Pozánětlivá hyperpigmentace vzniká jako důsledek poškození kůže nejčastěji v místě výskytu akné, jizev, popálení či jiného traumatu kůže. Jejím projevem jsou skvrny nepravidelného tvaru s nepravidelnými okraji, přičemž mají barvu od růžové až po červenou, nebo tmavě hnědou až černou. Vyskytuje se u žen i mužů bez ohledu na věk či typ pleti.
Melasma, chloasma– tzv. těhotentská maska
Vypadá jako hnědé mapy na kůži. Postihuje oblasti těla, které jsou často vystaveny slunci – způsobuje hnědé skvrny na obličeji, krku, rukou a dalších oblastech těla. Nejčastěji se týká žen v produktivním věku, většinou mezi dvacátým a čtyřicátým rokem. Odhaduje se, že jen v ČR tímto problémem trpí až 25 procent žen.
Melasma může být vyvolána hormonální nerovnováhou vzniklou během těhotenství, menopauzy nebo při užívání antikoncepce. Dobrou zprávou je, že melasma nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace a mnohdy s přibývajícím věkem ustupuje.
Lentigo – neboli stařecké skvrny
Solární lentigo je zcela běžná záležitost, zejména u lidí starších čtyřiceti let. Často si je spojujeme se slunečními spáleninami v mladém věku, dále pak se zhoršenou funkcí jater a narušenou detoxikací organismu.
Lentigo je rovná, jasně ohraničená ploška kůže, která má vyšší pigmentaci. Tmavé skvrny přitom mohou být doprovázeny i bílými skvrnami na kůži. Postihuje části těla vystavované slunci - ruce, ramena, obličej. Prosté lentigo je způsobeno lokálním zmnožením melanocytů a je neškodné. Některé formy lentiga však vykazují přednádorové změny (např. lentigo maligna) a je u nich riziko přeměny ve zhoubný melanom.
Důsledek nemoci či užívání léků
Hyperpigmentace může vznikat také jako příznak některých nemocí, jako jsou některá autoimunitní onemocnění a metabolické poruchy. V pokožce může docházet k metabolické hyperpigmentaci. Například, pokud je v těle nadměrný obsah železa. Při nedostatku vitamínu A, C, B3 nebo B12 v těle dochází k nedostatkové hyperpigmentaci.
Hyperpigmentace může být vyvolána také některými léčivy, jako jsou chemoterapeutické léky, antibiotika, antimalarika a léky pro zmírnění záchvatů.
Jak se zbavit tmavých skvrn na pokožce
Základním krokem, jak se zbavit tmavých skvrn na kůži, je prevence ve formě ochrany pokožky před slunečním zářením. Na pleť obličeje, krku, dekoltu, ale i zevní strany rukou je dobré používat pečující přípravky s kvalitními UV filtry. V létě noste klobouky a kšiltovky.
Zvykněte si denně nanášet krém na obličej s vysokým SPF na svůj běžný hydratační krém, a to i v zamračených a chladných dnech. UV záření působí, i když je slunce za mrakem.
Existují kosmetické přípravky, které cílí na tmavé skvrny. Tyto produkty obsahují účinné látky, které ošetřují nežádoucí pigment v cílové oblasti a pomáhají snižovat budoucí změnu zabarvení pleti.
Výborné jsou přípravky s obsahem ovocných kyselin neboli AHA kyselin. Měli bychom si ale uvědomit, že výsledek se obvykle nedostaví okamžitě, ale i při pravidelné domácí péči až za několik týdnů.
Určitě se nezkoušejte více opalovat. Je velkou chybou myslet si, že tím se tón pleti sjednotí. Pigmentové skvrny slunce milují a tmavnou rychleji než zbytek kůže.
Kosmetické zákroky pro odstranění pigmentu
Změny pigmentace na místech jako obličej, krk a dekolt jsou pro mnohé značně deprimující. Na kosmetické scéně existují i radikálnější možnosti, jak v takovém případě postupovat, určitě ale doporučujeme předchozí konzultaci s odborným lékařem. Každá z metod má své výhody i nevýhody a ne vždy jsou všechny možnosti vhodné.
Laser
Využití laseru při odstraňování pigmentových skvrn je jednou z nejčastěji využívaných metod.
Podle využité technologie laserový paprsek rozstřelí pigment na částečky, které jsou pohlceny a zpracovány jinými buňkami nebo se odloučí ve formě stroupku. Při tmavé pigmentaci je třeba zákrok opakovat do úplného odstranění pigmentu. U lehce plastických pigmentací se využívá paprsek CO2 laseru, který v hloubce pohlcen vodou, ta se začne odpařovat a strhává s sebou i odstraňovaný projev. Vzniklá plošná ranka se hojí stroupkem. Pokožka po odpadnutí stroupku je v původním místě začervenalá.
Vyblednutí pigmentace je ovlivněno typem pokožky, velikostí a intenzitou zákroku. Může trvat až několik měsíců, v té době je třeba místo chránit před sluncem. Za nevýhody lze považovat vyšší cenu a v některých případech nutnost opakovaného ošetření. Podle využité technologie se liší i reakce v podobě místního přechodného zarudnutí pokožky či otoku a doba výsledného projevu.
Intenzivní pulzní světlo
Moderní metoda intenzivního pulzního světla (IPL) je založena na absorbování laserového světla v kůži. Tato metoda je nejúčinnější v případech, kdy je pigment uložen ve svrchních vrstvách pokožky.
Během zákroku dochází k sérii krátkých světelných záblesků, které trvají setiny sekundy. Na světelné pulzy vysílané přístrojem je citlivý pouze melanin. Vlivem světla, které se mění na teplo, se pigment ničí.
Po zákroku může dojít k mírnému zarudnutí a otoku pokožky, které do 2-3 hodin ustoupí. Pigmentové skvrny nejprve ztmavnou a po přibližně devíti dnech se začíná pigment odlučovat a skvrna bledne. V průměru, pro viditelný a efektivní výsledek, se doporučují 3-4 procedury s intervalem 3-4 týdnů mezi jejich výkonem.