Když se řekne kolagen, většina lidí si spojí tento pojem s pohybovým aparátem. Ale víte, že kolagen se nachází také ve střevech, pokožce či zubech? Existuje totiž několik desítek typů kolagenu.
Co je kolagen a kde ho najdeme?
Termín kolagen je odvozen z řeckého slova kólla, což znamená lepidlo. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která se stará o pružnost a strukturu tkání, kostí, vazů, šlach, chrupavek i kůže. Vyloučíme-li vodu, samotný kolagen tvoří 80 až 90 % váhy pokožky. Jeho množství se liší především v závislosti na stáří organismu, vlivu volných radikálů, působení slunečního záření či stravě.
Kolagen je složkou mezibuněčné hmoty, vyskytuje se ve všech typech pojivových tkání. V těch bývá uspořádán do řídkých sítí (zaručujících pevnost např. pokožky) nebo do uspořádaných svazků (šlachy). Kolagenní vlákna jsou měkká, ohebná a vysoce pevná v tahu.
Uvádí se, že pokud bychom složili kolagenová vlákna mladého člověka do jednoho svazku o průměru 1 mm, vydržela by zátěž více než 10 kg, stejně jako provaz nebo kovové lano. Proto je kůže, v níž se nachází kolagen s dobrou kvalitou, schopna se roztahovat bez poškození a snadno se vracet do původní formy.
K čemu slouží?
Pokud bychom se podívali na funkci kolagenu z pohledu pokožky, pak kolagen je výztuží kůže: zabezpečuje její tonus, pružnost i hladkost. Kromě toho jsou kolagenová vlákna schopna shromažďovat tekutinu. Prvním příznakem nedostatku kolagenu je vznik nemimických vrásek.
Pro své vlastnosti kolagen získal název "architekt pleti." Mimochodem, americký architekt Bruce Graham zopakoval přírodní tvar a formu pletení kolagenových vláken v projektu nejvyššího mrakodrapu Willis Tower v americkém „větrném městě“ Chicagu - (110 pater vyšší než 800 m). Tvarově se mrakodrap podobá krabičce s vystupujícími cigaretami.
Když kolagen mizí, objevují se vrásky
Tělo si kolagen vytváří každičký den. Zároveň ale dochází také k jeho rozpadu. Produkce kolagenu se však mezi 20-30-tým rokem života zpomaluje. Ve věku kolem 35-ti let dochází ke zbytnění kolagenových vláken, výsledkem je hromadění "slepeného" neelastického kolagenu, objevují se hluboké vrásky, kůže na obličeji se "prověšuje". Proces vytváření "nového "kolagenu je značně pomalejší než rychlost rozpadu "starého".
Ve věku 40 let je obsah kolagenu v pokožce zhruba o 40% nižší než ve 20 letech. Zároveň se mění kvalita kolagenu: ztrácí schopnost shromažďovat tekutiny, stává se méně pružným a elastickým.
Za pokles kolagenu v našem těle je zodpovědné kromě stárnutí také zrychlený styl života, stres, nedostatek odpočinku, kouření, alkohol a nadměrná expozice na slunci. Proces ztráty kolagenu a snižování jeho tvorby v organismu sice nejsme schopni zcela zastavit, můžeme jej ale zpomalit. Ztrátu kolagenu lze minimalizovat zdravým životním stylem, výživnou stravou i přiměřenou mírou pohybu. Kolagen však lze tělu nahradit opět jen samotným kolagenem.
Jak doplnit kolagen do kůže?
Pokožka s malým množstvím kolagenu je suchá, křehká a málo odolná proti nepříznivým vnějším vlivům. Buňky rychle ztrácejí vodu a schopnost obnovy, mazové žlázy neprodukují ochranný tukový film.
V současné době je kolagen dostupný v mnoha podobách a je opravdu populární. Na trhu existuje celá řada produktů, které mají za úkol doplnit tělu právě zmiňovaný kolagen. Mnozí z odborníků se ale shodují na tom, že kolagen, který vypijete nebo sníte v různých potravinových doplňcích, se kouzelně lusknutím prstů neobjeví jako kolagen ve vaší pleti – je totiž rozštěpen a přednostně využit "důležitějšími" tkáněmi pro fungování organismu.
Fungují krémy s obsahem kolagenu?
Také jste se již dočetli, že kolagen přijímaný z krému či séra nefunguje, protože nemá možnost proniknout přes ochrannou bariéru kůže do vnitřních vrstev? A že kolagenová kosmetika na vrásky je jen šikovným marketingovým tahem?
Toto tvrzení má své opodstatnění. Kdysi kosmetika s kolagenem působila opravdu jen na povrchu pokožky. Jeho molekuly se lišily obří velikosti a nedokázaly proniknout přes bariéru pokožky. Kolagen se totiž může vyskytovat ve dvou formách, a to jako celý protein (nativní), tedy příliš velký, aby mohl být absorbovaný kůží, nebo rozštěpený na menší části - v tom případě mluvíme o hydrolyzovaném kolagenu.
Hydrolyzovaný kolagen, prochází procesem tzv. hydrolýzy, která má za úkol co možná nejvíce zkrátit molekulové řetězce. Po skončení enzymatického štěpícího procesu se termicky zastaví, kolagen se horkovodně doextrahuje a sprejově usuší. Hydrolyzovaný kolagen tak má všechny dobré vlastnosti klasického kolagenu a navíc tu výhodu, že se do pokožky vstřebá beze zbytku.
Omlazení a regenerace pleti
TianDe nabízí unikátní řadu Collagen Active. Přípravky z této řady obsahují hydrolyzovaný kolagen s nízkou molekulární hmotností, který obnovuje proteinová vlákna matrice pokožky a prodlužují její mládí. Jakmile se kolagen dostane do druhé vrstvy kůže, kde se nacházejí mazové potní žlázky, jsou účinky okamžitě viditelné. Kožní buňka se naplní tekutinou a pleť je hladká a pružná. Zpomalí se stárnutí pokožky, vyhladí se drobné vrásky, kolagen dokonce přispívá k zesvětlení pigmentových skvrn.
Řada Collagen Active:
- vypíná pokožku a vrací jí mládí
- obnovuje hydrolipidní rovnováhu
- napomáhá obnově kolagenových vláken
- zmenšuje výskyt vrásek, změkčuje pokožku
- stimuluje produkci vlastního kolagenu
- redukuje váčky a tmavé kruhy pod očima.
Základ řady tvoří i další složky, které se nazývají "zlatou rezervou" pokožky a to hyaluronát sodný, vitamín E, výtažek z vilínu, aloe vera a další. Přípravky řady Collagen Active se doporučuje používat od 35 let.
Bezbolestná alternativa ke "zkrášlovacím injekcím"
Pokud už zvažujete operační korekci nedostatků pleti, tak v sortimentu TianDe naleznete alternativu, tzv. Nano korektory - beauty koktejly prémiové úrovně. Nano correctory obsahují hydrolyzovaný kolagen, ale i další látky, které aktivují syntézu vlastních kolagenových vláken a ve výsledku se vyrovnají i botoxovým injekcím. Výsledky jsou viditelné již po 7 dnech používání.
Transdermální komplex s liftingovým efektem:
- pomáhá obnovit pružnost pokožky a jasné kontury obličeje
- aktivuje syntézu vlastních kolagenových vláken
- přispívá k vypnutí pokožky obličeje.