Jak získat krásné nehty

"Tak ráda bych měla pěkné, dlouhé nehty, ale nemůžu. Sotva trochu přerostou konečky prstů, začnou se mi třepit nebo se polámou."

Takto si často povzdechne nejedna žena. A přitom mít upravené ruce je absolutní nutností, jedná se přece o naši vizitku. Druhou stranou mince je to, že nehty poukazují na náš celkový zdravotní stav. Tělo totiž logicky a úsporně hospodaří s živinami - nejprve je pošle do životně důležitých orgánů. A tak, když má něčeho nedostatek, projeví se to právě tam, kde to není až tak zapotřebí, tedy například na nehtech.

Podle tradiční čínské medicíny stav našich nehtů poukazuje na stav našich jater.

jatra-vnitrnosti

Třepení a lámaní nehtů může mít řadu příčin. Nehet je tvořen mnoha keratinovými destičkami. Skládá se ze 3 až 4 různě zrohovatělých (a tvrdých) vrstev, které leží na nehtovém lůžku. Dostane-li se mezi jednotlivé destičky vzduch nebo nečistota, otevřou se. Nehet se pak rozdvojuje a olupuje.

Příčinu můžeme hledat v používání nešetrných a vysušujících mycích prostředků, ale i ve špatné péči nebo jednostranné stravě.

V podstatě to znamená, že když nehet špatně zapilujeme, nebo ruce stále namáčíme při mytí nádobí a úklidu, nehet nemá moc šancí na to, aby rostl "vcelku". Kvalita nehtů se horší i s přibývajícím věkem, protože tělo již nemá dostatek proteinů a živin.

Co může pomoci?

  • pestrá strava
  • pitný režim 
  • detoxikace jater
  • ochranné krémy a rukavice
  • funkční doplňky stravy
  • ekologické mycí prostředky
  • správná péče

TianDe pro nehty

Ochranné krémy a expresní výživa

Pro posílení nehtů je nutné dbát na pravidelnou hydrataci vhodným krémem, ale můžete jim poskytnout i extra výživu. Pouze ze zdravého lůžka může vyrůst hezký a zdravý nehet. V  průběhu dne proto používejte např. Krém na ruce s placentou a perlovým práškem, pomáhá předcházet záděrům a lámavým nehtům.

Funkční doplňky stravy

O vystavované partie nestačí pečovat jen zevně. Stejně důležité je dodávat našemu tělu živiny i vnitřně. Denní užívání Citrokalcevitu (doporučuje se minimálně 3 týdny, optimálně 3 měsíce), zajistí přísun biologicky dostupného vápníku, který umí tělo dokonale vstřebat a směs vitamínů důležitých nejen pro pevné nehty.

Pokud chcete udělat pro sebe maximum, zvolte také Funkční komplex Pjaoljan. Obsahuje nejdůležitější stopové prvky – selen a zinek, vitamíny, aminokyseliny a jedinečnou houbu housenici čínskou. Housenice čínská po dlouhá tisíciletí pomáhala východním kráskám v péči o jejich krásu. Koriguje funkci jater a procesy látkové výměny, zlepšuje krevní oběh v kůži a dodává jí nutriční a hojivé složky. Bohaté složení účinných látek této houby je skvělou výživou pro pokožku, vlasy a nehty.

Detoxikace jater

Ulevte svým játrům. Tradiční čínská medicína říká, že nehty jsou "zbytkem šlach" a stav nehtů závisí na pravidelném přísunu krve z jater. Pokud toto funguje, nehty jsou pevné, lesklé, hladké a mají zdravou barvu. V opačném případě, tedy když játra nemají dostatek krve, mění se kvalita a vzhled nehtů, které jsou lámavé, křehké, vysušené a bezbarvé.

Jak detoxikovat svá játra se dozvíte v receptu, který jsme pro vás připravili. Mnohdy totiž podléháme myšlence, že vypít šálek čaje z ostropestřce mariánského nám vyřeší celou situaci, ale pravdou je, že je zapotřebí komplexní přístup.

Ekologické mycí prostředky

Důležitým aspektem při boji proti lámajícím a třepícím se nehtům  je také používání šetrného mycího prostředku, který nebude vysušovat vaši pokožku, nehtová lůžka a ani nehty. Na mytí nádobí a úklid domácnosti zvolte Mycí prostředek na bázi mýdlových ořechů. Vaše ruce budou po jeho použití jemné a nehty zůstanou pevné. A jako bonus získáte i zdravé nádobí.

TianDe mytí nádobí

 

Pestrá strava

Cesta ke krásným nehtům začíná už dávno předtím, než vezmeme do ruky pilníček. Důležité je již to, co máme na talíři. Naše strava ovlivňuje celý náš organismus, tedy i naše nehty. Je potřeba se připravit na to, že kvalita nehtů se nezlepší během pár dnů. Zdravá strava a potravinové doplňky se projeví zhruba za tři měsíce.

A jaké potraviny tedy do svého jídelníčku zařadit, aby naše nehty byly pevné a krásné?

vejce Vejce 

Vejce je jeden z nejkvalitnějších zdrojů bílkovin a ty jsou pro silné nehty nejdůležitější. Nehtovou ploténku, tedy tu tvrdou část nehtu, totiž tvoří právě proteiny. Málokdo ale ví, že vejce obsahují i Biotin, což je klíčový vitamín skupiny B právě pro podporu metabolizace bílkovin. Biotin je úspěšný i při léčbě popraskaných koňských kopyt, což není nic jiného než pořádný nehet :-)

brokolice Brokolice 

Pevnost a růst nehtů podporuje i vitamín A. A ten najdeme v hojné míře právě v brokolici. Ta navíc obsahuje i aminokyselinu cystein, díky které tělo umí správně využít bílkoviny, získané třeba z vajíček.

ryba-na-taliri Ryby 

Správnou výživu nehtům zajistí omega-3 mastné kyseliny. Najdeme je zejména v mořských rybách, jako je losos, tuňák a makrela. Mimoto konzumací ryb tělu zajistíme dostatek proteinů, zinku, selenu a mědi, které hrají významnou roli v produkci kolagenu.

spenat Špenát

Špenát je doslova napěchován vitamíny, minerály a dalšími cennými látkami. Z minerálních látek vyniká vysokým obsahem draslíku, hořčíku, vápníku, sodíku, dále obsahuje bor, molybden, selen aj. Jeho listy jsou plné vitamínů E,B,A, dále kyseliny listové a železa. Díky tomuto koktejlu budou nehty silné a krásně porostou.

cocka Čočka

Čočka je zdrojem cenných bílkovin i biotinu, čili vitamínu B7. Jejich význam pro zdraví nehtů jsme již zmínili, ale v této luštěnině najdeme i řadu dalších potřebných látek. Jde například o zinek. Chcete-li podpořit zdravý růst nehtů, zinek vám prostě nemůže chybět. To platí i pro železo.

ořechy Ořechy a semínka

Do jídelníčku zařaďte i nejrůznější semínka. Ta obsahují prakticky vše potřebné. Například lněná semena jsou plné omega-3 mastných kyselin a vašim nehtům dodají lesk. Dýňová jadérka vám doplní potřebný zinek a slunečnicová zase vitamín E. Nezapomeňte na mandle, pekanové či vlašské ořechy. Kromě kvality nehtů pozitivně ovlivní i stav srdce a mozku.

Pitný režim

Náš organismus se skládá z velké části z vody (60-70%). Ta je pro jeho správné fungování zcela nezbytná. V neposlední řadě má voda velký vliv na stav naší pokožky (tvorbu vrásek, akné a celulitidy), ale i kvalitu vlasů a nehtů. Důležité je, abychom doplňovali tekutiny průběžně a nečekali na pocit žízně. A pokud můžeme, pijme čistou vodu. 

Ptáte se, kolik tekutin bychom měli za den vypít? To závisí na vícero faktorů, např. na složení a množství stravy, tělesné aktivitě, teplotě vzduchu, zdravotním stavu. Odrazovým můstkem nám může být ale pravidlo: na 1 kg naší váhy potřebuje organismus 30 ml tekutin. Tj. např. při váze 67 kg bychom měli vypít za den 2 litry. 



Zajímavosti:

  • V některých civilizacích (stará Čína) bylo módní lakování nehtů, které nosili dlouhé i několik centimetrů. Chránili je před zlomením tím, že na nich nosili stříbrná, umělecky zdobená pouzdra (především vysoce postavené ženy nehty nestříhaly vůbec na znamení toho, že nemusí pracovat).
  • Rychlost růstu nehtů na rukou je zhruba 0,1 mm za den a na nohou 3 až 4x pomalejší. S věkem se růst mírně zpomaluje. Celý nehet pak naroste za 6-12 měsíců (například po stržení). Nehet obvykle dosahuje tloušťky 0,5 až 1 mm.

Poznámka na závěr:

Třepící se nehty mohou poukazovat i na nějaké onemocnění, např. problémy se štítnou žlázou. Pokud jsou vaše problémy dlouhodobé, poraďte se se svým lékařem.